Magyar Katolikus Lexikon > L > lengyelországi ortodox egyház

lengyelországi ortodox egyház: 1918. XI: megalakult a Lengyel Közt., kb. 31 millió lakosából mintegy 3,5 millió orosz, ukrán, fehérorosz ort. vallású volt. A lengy. állam megalakulásáig az orosz egyh-hoz tartoztak, ezután létrehozták a ~at. Főpásztoruk, a varsói metrop. kérésére a bizánci pátr. 1924: a ~nak →autokefalitást adott. A moszkvai patriarchátus ezt illetéktelen beavatkozásnak minősítette. A II. vh. után a lengy. határok megváltozásával a ~ híveinek száma kb. 400 ezerre csökkent, ezek legnagyobb része fehérorosz, a többiek ukránok. 1948: a moszkvai patriarchátus és a ~ közti megállapodás érvénytelenítette a bizánci pátr-tól kapott autokefalitást, majd a moszkvai pátr. adta meg azt a ~nak. A ~nak 4 egyhm-je van, a lelkészeket a varsói teol. akad-n és egy papnev. szem-ban képezik. P.I.

Oriente Cattolico 1962:185. - Berki 1975:197.